ZETOR tvoří jeden z příběhů průmyslových legend

V Brně proběhla v rámci Strojírenského veletrhu výstava československých velikánů s výstižným názvem Stories 100 příběhů průmyslových legend.

V Brně proběhla v rámci Strojírenského veletrhu výstava československých velikánů s výstižným názvem Stories 100 příběhů průmyslových legend.

Legendárního CRYSTALA značka ZETOR představila světu před padesáti lety. Na výstavišti v Brně, kde se výstava konala, návštěvníci mohli srovnat původní ikonický model s revoluční bezpečnostní kabinou a designem Otakara Diblíka z roku 1968 a moderní robustní verzi znovuzrozeného CRYSTALU, který byl představen v roce 2015 a který byl letos v létě také modernizovaný na model CRYSTAL HD 170.

Traktorová legenda jménem ZETOR CRYSTAL

Značka ZETOR patří mezi přední klenoty československého strojního průmyslu. Značka vznikla v roce 1946 ve Zbrojovce Brno a po dobu své více než 70leté historie se věnuje vývoji a výrobě zemědělských traktorů.

Ačkoliv ZETOR drží několik světových „nej“, jeho největší legendou je slavný ZETOR CRYSTAL – první model unifikované řady II, který byl do sériové výroby zaveden v roce 1968.

Prvky a řešení představené na novém traktoru byly na tehdejší dobu převratné zajistili ZETORU přední příčku mezi výrobci traktorů na světě. Jako první ZETOR představuje u modelu CRYSTAL bezpečnostní kabinu, ta je namontovaná na silentblocích a je zabezpečená proti převrácení. Další světové prvenství drží CRYSTAL v „tichosti“ stroje, kdy hladina zvuku uvnitř kabiny nepřesáhne 85 decibelů. CRYSTAL je dále vybaven násobičem krouticího momentu, který umožňuje měnit převodové stupně pod zatížením a násobit tak počet převodových stupňů. Revoluční hranatý design slavného Otakara Diblíka pak už jen umocnil vizuální dojem z nového silného stroje.

V roce 1975 ZETOR představuje CRYSTAL 12011, šlo o první traktor brněnského výrobce vybavený 6válcovým motorem s výkonem 120 koní, v roce 1980 pak výkon dosahoval až na 160 koní u modelu 16045. V roce 1981 se výroba modelu CRYSTAL z politických důvodů přesunula do slovenských Závodů ťažkého strojárstva (ZTS) v Martině.

Znovuzrození CRYSTALU

Legenda ZETOR CRYSTAL se po 34 letech vrátila zpět do Brna. Znovuzrozený CRYSTAL se od roku 2015 opět vyrábí v Brně, jde o 6válcový traktor s výkonem 162 koní. Díky svým parametrů získal přezdívku Hardworker, tedy dříč, který pracuje v jakýchkoliv podmínkách, v zimě i v létě, v jakémkoliv počasí.

Na konci léta, tedy v roce, kdy si ZETOR CRYSTAL připomíná 50 let od uvedení na trh, byla světu představena nová generace stroje. Novinka letošního roku disponuje modernější ECO 40 převodovkou 30/30, nezávisle odpruženou přední nápravou, vylepšeným ovládáním stroje, ke kterému přispěly také multifunkční panel uvnitř kabiny a série bezpečnostních prvků včetně modernizovaného brzdového systému. Pro moderní CRYSTAL jsou typické, stejně jako pro předchozí modely, nízké náklady na provoz i údržbu.

ZETOR drží za dobu své existence několik světových prvenství. Jako první na světě přišel s koncepcí unifikovaných prvků při výrobě traktorů – s principem, kdy se při montáži využívá shodných dílů pro různé modely, a tím se zrychluje a zefektivňuje montáž. Jako první na světě představil ZETORMATIC, mechanický regulátor zadního závěsu. Z novodobých „nej“ ZETOR vyvinul HITCHTRONIC, elektrohydraulický regulátor zadního závěsu, který pomáhá nastavit správně pluh při orbě a šetřit tak provozní náklady. V roce 2015 ve spolupráci se světoznámým italským studiem Pininfarina představila značka atraktivní designovou studii „ZETOR by Pininfarina“. Do tohoto moderního kabátu nyní značka ZETOR převléká všechny své traktory.